Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady pro začínající motorkáře
..aneb jak se vrátit domů celý..

Zdroj:
Riding tips
Tips from fellow riders

Pokud byste něco přeložili jinak, pak sem s tím, opravím to. pokud vám tu chybí jakákoliv Vaše zkušenost/tip z provozu, kterou si myslíte, že je dobrý doplnit, pak přidejte

Tyto tipy jsou založeny na výsledcích podrobné analýzy všech havárií s účastí motocyklů ve třech obdobích v letech 94-97 v okrsku (?) Buckinghamshire (?)

Křižovatky
  Nejčastější příčinou nehody bylo nedání přednosti v jízdě a následné zkřížení cesty motocyklu  automobilem vyjíždějícím z vedlejší silnice, případně z místa ležícího mimo silnici (příjezdové cesty k domům apod.)
  Na kruhových objezdech bylo nejčastější příčinou střetu nedání přednosti v jízdě při vjíždění na kruhový objezd.
  Každá pátá nehoda byla způsobená takovýmto nedáním přednosti v jízdě
Tipy
  Před každou křižovatkou předvídejte tyto situace -
  a) automobil přijíždějící z vedlejší silnice/vyjíždějící z místa mimo silnici  Vám nedá přednost - buďte připravení k provedení brzdného a úhybného manévru. Očekávat přítomnost křižovatky za ohybem zatáčky, za vozidlem, přes které není dostatečný výhled.
  b) Snažte se být viditelní pro ostatní řidiče - motocykl je snado přehlédnutelné úzké vozidlo a v určitém okamžiku může být motocykl skryt před zrakem  řidiče čekajícího na křižovatce  za stromem/sloupem veřejného osvětlení apod.
    c) zvolte vhodnou rychlost pro průjezd křižovatkou (dle situace a pokud čeká na vedlejší vozidlo, pak 70-90km/hod) - vozidlo z vedlejší má volno a začne odbočovat, ale z důvodu Vaší příliš vysoké rychlosti nemusí dojít k dokončení odbočovacího manévru = dochází ke střetu. platí zejména u pomalých nákladních automobilů, traktorů apod. Sledujte kola automobilu, spatříte tak pohyb vozidla dřív, než když sledujete celý automobil.

Předjíždění
  Ke každé páté nehodě došlo při předjíždění.
    V každém třetím případě při předjíždění šlo o předjíždění stojících nebo pomalu jedoucích vozidel (kolony vozidel) , objíždění stojících překážek v provozu. Nejčastější příčinou bylo vozidlo vybočující/odbočující vlevo (v případě předjíždění zprava vozidlo odbočující vpravo) ať už na vedlejší silnici nebo na místo ležící mimo silnici. Dále vozidlo, které se rozhodne otočit a vybočí z kolony.
  Častou nehodou je i předjíždění samostatně jedoucího vozidla, které odbočí vlevo (ať už motocyklista přehlédne signalizaci nebo odbočující řidič signalizaci pro odbočení vlevo nepoužil)
  Tipy
   Snažte se být pro ostatní řidiče viditelní (při předjíždění dávejte včas signál o předjíždění, pokud možno, tak najeďte k pravému okraji silnice a pak započněte odbočovací manévr - zajistíte si tím, že vás řidič v zrcátku zahlédne. nedržte se těsně za levým okrajem vozidla - jste v mrtvém úhlu a řidič vás nevidí. při předjíždění dodržujte co možná největší boční odstup od auta a mějte tak prostor na případnou reakci. dobré je mít prst uchystaný na klaksonu pro nouzové upozornění řidiče, který vás přehlédl a začal odbočovat/předjíždět)
   Buďte vždy připravení na brzdný/úhybný manévr.
   POkud možno nepředjíždějte přes křižovatku, před blížící se křižovatkou případně před místem ležícím mimo silnici, u kterého čeká automobil, který má ze svého směru volno a motocykl při předjížděcím manévru přehlédne. Pokud v takovém případě předjíždíte, pak s největší opatrností a počítejte s tím, že automobil, který předjíždítě může začít náhle odbočovat vlevo.

  Zatáčky
  Ke každé čtvrté nehodě dojde při nevhodném průjezdu zatáčkou.
Tipy
  Do zatáčky najíždějte rychlostí, jaká je potřebná pro průjezd zatáčkou. Lépe do zatáčky najet pomaleji, než v půlce zatáčky zjistit, že se "utahuje" víc, než jsme předpokládali.
  Zvolit takovou rychlost, abychom mohli bezpečně zastavit při výskytu jakékoliv překážky v zatáčce/za zatáčkou (týká se zejména nepřehledných zatáček). Dávat si pozor na stav a kvalitu asfaltu, štěrk, olej/naftu, bahno po dešti, obilí apod.
  V náklonu prudce neakcelerovat, pokud možno projet na zařezený stupeň, který jsme vhodně zvolili před průjezdem zatáčkou. v případě podřazování na nižší stupeň použít před zařazením "meziplyn" vrknutí plynem, aby po puštění spojky nedošlo k  zablokování zadního kola.

Shrnutí
  V jedné ze čtyřech nehod je hlavní příčinou nebo jednou z příčin nehody příliš vysoká rychlost motocyklu a nepřizpůsobení rychlosti nastalým podmínkám v provozu - hustý provoz, déšť, mlha, nedostatečně věnování se řízení.
  Mnoho řidičů automobilů motocykl jednoduše přehlédne, a proto je pro každého motocyklistu životně důležité, aby ovládali tyto "defenzivní" techniky a dokázali předvídat a domýšlet možné krizové situace v provozu.
  přeji všem, aby v pořádku vyjeli a stejně tak se v pořádku vrátili

Part II rady od motorkářů pro motorkáře -

Tips from fellow riders


Wet Roads - Smart Positioning přeložil HappyCZ
Po silném dešti je vhodné držet stopu, kterou vytváří pneumatika auta jedoucího před vámi. U většiny aut je schopnost pneumatiky odvádět vodu mnohem větší než u pneumatik motocyklových, a tak vytvářejí bezpečnější prostředí pro jízdu. Také se snažte vyhnout betonovým pruhům, ve kterých jsou položeny tramvajové koleje. Voda bude mít sklon stékat a tvořit kaluže v nejnižším místě nerovného asfaltového povrchu.

A nezapomeňte na mokrém povrhu prodloužit bezpečný odestup od před vámi jedoucího vozidla. Budete potřebovat minimálně tří vteřinový odstup, abyste získali patřičný manévrovací prostor pro případ nepředvídatelného chování vozidla jenž následujete. Bezpečný odestup patřičně zvětšete v případě, že jedete za kamionem či autobusem, přes které je výhled do předu značně omezen. Vždy mějte rozžlá světla abyste byli dobře vidět.

Blikání při odbočování
  Signál o změně směru jízdy dejte vždy dostatečně dopředu před započetím samotného úkonu - brždění/odbočení. Ostatní řidiči tak budou znát včas váš záměr odbočit.
  Pozor na objíždění kamionu, kdy jste na hlavní a kamion odbočuje doleva, stojí uprostřed silnice a vy máte místo ho podjet - když se stáčí, zadek mu nabíhá a může Vás zachytit. a protijedoucí automobil odbočující vlevo vás přes kamion nevidí a začne odbočovat=riziko střetu.

Vaše schopnosti
  Nepřeceňujte své schopnosti, ne vždy bývá další šance.

Bezpečná vzdálenost/uvolněný náklad
  Dodržujte bezpečnou vzdálenost za vozidly (většinou se doporučuje mít rozestup alespoň na 3 vteřiny) a mějte tak možnost reagovat na části nákladu/součástky/odpadky, které se z vozidla uvolní/odlétnou/jsou vyhozeny.

Na motorce jste zranitelní
  V autě vás chrání karoserie a možnost změny směru jízdy je možná mnohem rychleji, než u jedoucího motocyklu. Na motocyklu Vás nechrání nic, jen Vaše výstroj. Mít přednost je jedna věc, ale jestli vám automobil čekající na výjezd z vedlejší silnice přednost opravdu dá, je věc druhá.
  Uvědomujte si vlastní zranitelnost a předvídejte nejhorší možné scénaře situace, do které přijíždíte. Předvídejte a buďte připravení na brzdný/úhybný manévr. Myslete za ostatní účastníky silničního provozu, předvídejte jejich chování a jejich chyby. Dobří a zkušení jezdci to dělají.

Naftové/olejové skrvny/značení na silnicích
  Dávejte si pozor na naftové, olejové skrvny vyteklé z nákladních automobilů, autobusů - obzvlášť za deště a na mokré silnici. Olejové skrvny hrozí zejména na křižovatkách, kde stojí delší dobu autobusy a nákladní automobily a olej z nich odkapává. Stejně tak značení na silnicích - směrové šipky, zebra na přechodech, středová čára, zebra za odbočovacím pruhem uprostřed silnice. Pokud to lze, pak se takovým místům vyhnout, pokud nelze, pak prudce neakcelerovat ani nebrzdit.

Jízda při středu silnice
  Řidiči automobilů jsou poměrně omezení v tom, jakou pozici na silnici zaujmou, protože jejich vozidlo zabírá 50-70% jízdního pruhu. Z toho důvodu většina automobilů jezdí uprostřed jízdního pruhu. Naproti tomu motocykl má mnohem větší výběr, jakou jízdní pozici zaujme.
  Abyste byli vidět=aby o Vás věděli ostatní účastníci silničního provozu, zejména protijedoucí vozidla, pak se jako nejvhodnější jeví jízda při středu vozovky-nejste kryti autem před Vámi a protijedoucí řidiči Vás vidí a vy naopak lépe vidíte situaci a provoz před sebou.
  V dešti pozor na vyjetý koleje - volím buď jízdu u dělící čáry nebo jízdu u krajnice. střed z důvodu většího rizika výskytu olejových skvrn příliš nepoužívám, stejně tak se vyhýbám vyjetým kolejím, v kterých je voda.
  Ve městě v husté provozu a s malým odstupem je nejvhodnější jízdní pozice při středu nebo při okraji - možnost únikové cesty, pokud automobil vpředu začne neočekáváně brzdit. nevýhodou mohou být pokusy o  podjíždění nebo předjíždění ostatními účastníky provozu. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re:Kurz bezpečné jízdy

(Němej, 17. 6. 2010 17:16)

Tomu říkám cílená reklama :D

kurz bezpečné jízdy

(MATY, 17. 6. 2010 10:09)

Napsáno je to hezky, ještě lepší je si to pod dohledem učitele vyzkoušet ;-)

www.motoskolakolin.cz